• Kategorie
  • Szukaj
  • Panele gobelinowe

Czym jest Gobelin?:

Gobelin to tkanina jednostronna o bardzo różnym i bogatym wzornictwie. Kiedyś występowała na nich głównie dekoracja figuralna (np. sceny biblijne lub mitologiczne), heraldyczna bądź zwierzęco-roślinna. Te piękne tkane "obrazy" wielokrotnie dekorowały liczne ściany już wieki temu. Gobelin jest tkaniną jednostronną, a co za tym idzie można ją podziwiać tylko z jednej strony. Jest on przede wszystkim tkaniną dekoracyjną, ma zdobić i oddziaływać na obserwującego swoją barwą, linią i formą, dlatego też gobelin nazywany jest obrazem. Wcześniej stosowano również takie nazwy jak: tapiseria, arras czy szpaler.


Historia gobelinów:

Historia tapiserii oraz arrasów sięga aż XV wieku (niektóre źródła mówią nawet o starożytnym Egipcie), natomiast nazwa gobelin zyskała swoją sławę w XVII wieku kiedy to Ludwik XIV założył ich manufakturę na ziemi wykupionej od rodziny farbiarzy o nazwisku Gobelin. 
W Polsce pierwsze manufaktury arrasów powstały już w XVI wieku we Wrocławiu, Gdańsku, Brzegu i Legnicy, zaś pierwsze tapiserie pochodzą z XVII wieku z terenów Wielkopolski. Największy rozwój produkcji tych tkanin nastąpił w XVIII wieku (manufaktury w Sędziszewie, Koreliczach, Bieździatce, Nieświeżu, Mirze i Białej Podlaskiej). Pojawienie się Gobelinów w Polsce datowane jest również na XVII wiek.


Bogate wzornictwo i zastosowanie:

Niegdyś tkaniny gobelinowe służyły jako obrazy, a projekty dla tkaczy przygotowywane były przez malarzy - nierzadko bardzo znanych. Obecnie projekty gobelinów tworzone są przez artystów plastyków zajmujących się tkaniną artystyczną, a ich zastosowanie jest znacznie szersze. Te piękne tkane obrazy oczywiście można wykorzystać zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, czyli powiesić na ścianie, ale można również uszyć z nich zasłony, obrusy, narzuty, dekoracyjne poszewki na poduszki, eleganckie i oryginalne torebki, odzież taką jak marynarki czy płaszczyki, ale również wykorzystać jako tkaninę obiciową oraz do wielu innych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.