• Kategorie
  • Szukaj
  • Len

Co to jest len i jak powstaje:

Tkanina lniana (len) sięga swoich początków, aż do 7500 r. p.n.e . W starożytnym Egipcie najczystsze i najdelikatniejsze tkaniny wykonane z tego materiału zdobiły świątynie oraz ubiory kapłanów i królów. Przez wieki wypracowano różne techniki wyrobu lnianych tkanin, ale prawdziwy postęp nastąpił w XIX w. po odkryciu techniki przędzenia włókna lnianego na zimno. Do dnia dzisiejszego ze względu na swoje właściwości i walory tkaniny te uważane są za wyznacznik elegancji i są bardzo cenione.


Jakie właściwości ma len:

Len jest materiałem, który ma bardzo dużo zalet, między innymi ma: działanie antybakteryjne, dużą odporność na tarcie i rozciąganie (czyli jest bardzo wytrzymały), jest bardzo przewiewny, ma właściwości chłodzące, nie elektryzuje się, jest antyalergiczny, ma bardzo wysokie właściwości absorpcji wilgoci, a także wysoki współczynnik biodegradacji (czyli jest bardzo ekologiczny pod względem dbałości o środowisko.

Zastosowanie tkanin lnianych:

W zależności od ich grubości, splotu, składu (np. len z domieszką wiskozy, bawełny) i sposobu produkcji, tkaniny lniane będą idealne na: sukienki, koszule, spodnie, bluzki, pościele, woreczki do przechowywania żywności,  spódnice, dziecięce ubranka, chustki, szale, obrusy, zasłony, szlafroki, elementy wystroju wnętrz.