• Kategorie
  • Szukaj
  • Wafelek

Co to jest tkanina bawełniana i jak powstaje:

Tkanina bawełniana zwana potocznie po prostu "bawełną" to najczęściej wykorzystywany w wielu branżach w tym w branży tekstylnej surowiec naturalny, który znany jest już od wielu tysiącleci.
Jak wygląda proces produkcji bawełny? Bawełna jako roślina jest dosyć wymagająca i kapryśna, ponieważ kiełkuje i rozwija się w wysokich temperaturach i wysokiej wilgotności, potrzebuje również wysokiego nasłonecznienia. Tkanina bawełniana powstaje z włókien otaczających nasiona znajdujące się w owocu rośliny. Starannie zbierana z pól, po zbiorze oczyszczana z nasion i liści, a następnie selekcjonowana i dzielona na włókna długie i krótkie. Długie włókna zostają poddane procesowi rozczesywania, który rozpoczyna produkcję bawełnianej przędzy. Włókna te po rozczesaniu są miękkie, sprężyste i błyszczące, dzięki czemu łatwiej poddają się dalszej obróbce. Dalej włókna te umieszczane są na specjalnej taśmie, na której uzyskiwany jest niedoprzęd, a następnie z niedoprzędu bawełniana przędza, z której zostaje utkany gotowy produkt, czyli tkanina bawełniana.

Jakie właściwości ma bawełna:

Bawełna jest materiałem, który ma bardzo dużo zalet, między innymi ma: dużą higroskopijność, jest antyalergiczny, przewiewny, odporny na rozciąganie i wysokie temperatury (materiał może być spokojnie prasowany i gotowany w wysokiej temperaturze), jest łatwy w praniu i utrzymaniu w czystości, bardzo dobrze chłonie pot i wodę, ma dużą odporność na rozrywanie, a także bardzo dobrze zatrzymuje ciepło lub z łatwością je odprowadza (w zależności od jego grubości - grubszy utrzymuje, cieńszy odprowadza), łatwo się go farbuje i oczywiście jest on bardzo przyjemny w dotyku.

Co to jest bawełna wafelkowa:

Bawełna wafel zawdzięcza swoją nazwę  specyficznej fakturze przypominającej wszystkim znane wafle. Bawełna wafelkowa ma wytłoczone na swojej powierzchni małe, symetryczne kwadraciki, które swoją strukturą przypominają wyżej wspomniane wafle. Jej gramatura i grubość jest zdecydowanie wyższa od tradycyjnej tkaniny bawełnianej. Jest ona dodatkowo bardzo miła i przyjemna, a wykorzystana na ubranie okazuje się bardzo komfortowa i nie podrażnia naszej skóry. Doskonale przepuszcza powietrze i izoluje przed zimnem, dlatego idealnie nada się do szycia dziecięcych ubranek, ręczników, szlafroków, a także wielu tekstylnych elementów wyposażenia domu (np. kuchenne ręczniczki i szmatki), ponieważ odznacza się zwiększoną chłonnością płynów.

Wysokiej jakości druk:

Dzięki wysokiej jakości nadruku możecie być spokojni, że kolory nie wypłowieją i nie spiorą się po pierwszym użyciu. Natomiast dzięki autorskim projektom znajdziecie masę fantastycznych wzorów zarówno dla kobiet, mężczyzn jak i dzieci na każdą okazję. Popuśćcie wodzę fantazji...